Probuď v sobě klima!

Studuješ střední školu? Vnímáš změnu klimatu jako stále větší výzvu? Chceš změnit své okolí k lepšímu, realizovat vlastní projekt a přitom se naučit spoustu nových dovedností?

Přidej se k nám a probuď v sobě klima!

Zapoj se a udělej malý krok, který povede k velké změně! Rozviň si spoustu dovedností a získej kupu zkušeností. Čeká tě inspirativní setkání, workshopy, podpora mentorů a šance prezentovat své výsledky na organizátorské konferenci Hnutí Brontosaurus.

🌱 Buď součástí generace, která tvoří lepší budoucnost. Přihlaš se ještě dnes!

  • Naučíš se plánovat projekty, komunikovat a spolupracovat s ostatními (a propojíš svou školu s obcemi a místními organizacemi).
  • Rozvineš svou kreativitu a třeba i organizační a vůdčí dovednosti. 
  • Porozumíš klimatickým změnám, jejich dopadům a možným řešením.
  • Získáš inspiraci, jak se zapojit do ekologických aktivit a být zodpovědný*á vůči přírodě.
  • Budeš mít dobrý pocit, že jsi přispěl*a ke zvládání dopadů změny klimatu či k udržitelnějšímu životu ve svém okolí. 

Staň se součástí propojení teorie s praxí prostřednictvím komunitních a ekologických projektů, které mají skutečný dopad na životní prostředí.

Kdo se může přidat?

Studenti*tky středních škol z celé ČR v týmech 2–4 lidí. Pokud je ti méně než 18 let, musí s tebou být učitel nebo dospělý kamarád. Hlásit se nemůže škola, neziskovka ani žádná jiná organizace – vždy jen studentská skupina.

Čemu se může věnovat tvůj projekt?

1. Environmentální projekty 

Chceš přispět k adaptaci na klimatickou změnu nebo podporu pestrosti přírody? Navrhni projekt, který ochladí krajinu, zadrží vodu, ozelenění obce nebo k péči o drobné živočichy.

Inspiraci najdeš najdeš tady. Těšíme se na nejrůznější nápady, které mohou přinést inovativní řešení, abychom mohli společně čelit výzvám spojeným s klimatickými změnami.

2. Komunitní a vzdělávací aktivity 

Hrají klíčovou roli při zvyšování povědomí o klimatické krizi a podpoře udržitelného chování ve společnosti. Vzdělávací kampaně pomáhají šířit důležité informace prostřednictvím různých forem, jako jsou výstavy, informační kampaně, podcasty nebo blogy, které inspirují jednotlivce k ekologicky odpovědnému jednání.

Komunitní aktivity zase posilují spolupráci mezi lidmi a zapojují je do konkrétních akcí, například formou workshopů, veřejných setkání nebo sousedských iniciativ zaměřených na ochranu přírody. Společně tyto aktivity přispívají k budování udržitelnějších komunit a motivují k aktivnímu zapojení do řešení environmentálních problémů.

Rozsah finanční podpory

Na základě vyhodnocení odborné poroty podpoříme nejlepší projekty finančně. Z přidělené dotace je projekt financován do výše 100 % nákladů (spoluúčast není vyžadována). 

Čeká tě i celá řada výhod a nabídek, které ti pomohou tvůj projekt úspěšně realizovat a přinesou ti osobní rozvoj a zkušenosti. Půjde o:

1) Až 8 000 Kč na realizaci projektu (celkové náklady hradíme až do výše 100 %).

2) Konzultace s odborníky, kteří ti pomohou vyladit tvůj projekt.

3) Mentoring po celou dobu realizace, aby tvůj projekt proběhl co nejlépe.

4) Pomoc s propagací projektu, abys svůj nápad dostal mezi lidi a získal širší podporu.

5) Podpora v projektovém a finančním řízení, díky které vše proběhne hladce a efektivně.

6) Školení a osobní setkání, kde se dozvíš vše potřebné pro rozvoj tvého nápadu.

Pokud budeš mezi vybranými týmy, čeká tě spousta příležitostí a zkušeností, které ti umožní svůj nápad uskutečnit a uspět a také nové kontakty s podobně naladěnými vrstevníky i odborníky!

Detailní harmonogram a klíčové aktivity 📅

Vyhlášení soutěže a otevření přihlášek:

  • Termín zahájení: 25. března

  • Uzávěrka přihlášek: 20. dubna
    Přihlášky musí obsahovat stručný popis vašeho nápadu (300–500 slov), cíl projektu, plán aktivit a harmonogram realizace. 

Úvodní setkání
10. dubna od 18:00. Využij tuto skvělou příležitost se seznámit s celým procesem a získat odpovědi na první otázky! Zaregistruj se na setkání na Zoom.

Meet-up školení (květen)
První setkání vybraných týmů, seminář s odborníky zaměřený na základy projektového řízení, udržitelnost a příklady dobré praxe. Také získáte přístup k inspirativním materiálům. Setkání proběhne v Brně – nemine nás návštěva místních atrakcí.

Fáze realizace projektů (duben – říjen)
Každý tým získá mentora, který vás podpoří při realizaci projektu a průběžně vám poskytne zpětnou vazbu.
Týmy musí dokumentovat svůj pokrok formou pravidelných on-line setkání s mentorem a zápisů ze schůzek, které budou součástí hodnocení.

Závěrečná konference (listopad)
Realizátoři projektů budou prezentovat své projekty na konferenci Refresh, kde se ročně schází desítky dalších mladých lidí, jež se péči o naši přírodu a životní prostředí věnují nebo chtějí věnovat. 

Refresh je jedinečná akce zaměřená na ekologické a udržitelné projekty, která nabízí prostor pro sdílení inspirace, výměnu zkušeností a navazování nových přátelství a spoluprací. Kromě prezentací projektů získáte příležitost zúčastnit se tvůrčích workshopů a diskutovat o udržitelnosti a klimatických změnách s ostatními aktivními mladými účastníky a odborníky. 🌿🎤

Role poroty a hodnocení projektů

  1. Porota
    Je složena ze 4 odborníků na problematiku změny klimatu, vzdělávání a projektový management. Jsou to lidé, kteří se v těchto oblastech dobře vyznají a dokážou ocenit skvělé nápady.
  2. Hodnocení projektů
    Projekty budou hodnoceny průběžně a týmy dostanou zpětnou vazbu minimálně 3 dny před konečným rozhodnutím. Po celou dobu budete mít možnost konzultovat pokrok se svým mentorem a dokumentovat průběh prostřednictvím online setkání.
  3. Kritéria hodnocení
    Porota se bude zaměřovat na:
  • Inovativnost – Přináší projekt něco nového nebo originálního?
  • Účelnost – Jak projekt pomáhá splnit cíl programu?
  • Potřebnost – Má projekt smysl pro komunitu nebo konkrétní místo?
  • Efektivnost – Bude využita finanční podpora co nejlépe?
  • Hospodárnost – Odpovídá rozpočet výsledkům projektu?
  • Proveditelnost – Je reálné, že projekt úspěšně zrealizujete?

Další body, které mohou pomoci k finálnímu úspěchu:

  • Účast na úvodním projektovém setkání.
  • Jasně definovaná cílová skupina (např. škola, komunita, veřejnost).
  • Měřitelné výsledky (např. počet účastníků, vyrobené produkty).
  • Přínos pro komunitu nebo životní prostředí – nejen pro váš tým.
  • Dobrovolná práce členů týmu.
  • Dlouhodobý dopad nebo možnost pokračování projektu.
  • Zapojení dalších lidí mimo tým.
  • Přináší projekt něco originálního v místě realizace?

Váš projekt musí být realizován do října 2025. Klíčová je i jasná struktura postupu. Konečný výběr projektů je v rukou poroty a její rozhodnutí je závazné


Máš dotazy nebo si nejsi jistý*á, jestli je to pro tebe?
Nevíš, zda splňuješ podmínky, nebo si chceš ujasnit detaily programu? Rádi ti se vším poradíme! Ozvi se koordinátorce Nomuun na enviro.programy@brontosaurus.cz – ať už máš otázky k organizaci, programu či náplni.


Projekt posiluje kompetence organizátorů aktivit neformálního vzdělávání v Hnutí Brontosaurus tak, aby uměli téma klimatické změny srozumitelně a efektivně komunikovat. Podporuje osvětu a aktivní zapojování dětí, mládeže a veřejnosti na lokální osvětu.