Pečuj o drobné památky
Zachováním a obnovou hmotného i nehmotného kulturního dědictví se zabývají různé památkové instituce, ať už státní, soukromé, obecní nebo občanská sdružení, které často hledají pomoc dobrovolníků. Pokud se rozhodnete zapojit do dobrovolnické činnosti v oblasti ochrany kulturního dědictví, budete mít širokou nabídku. Příkladem mohou být světské památky (lidová architektura, zříceniny hradů, zámky a jejich zahrady a parky, zámky a jejich zahrady a parky, kuriozity), technické památky (mlýny, řemeslnické dílny, důlní štoly, mosty, železnice, hvězdárny), církevní památky (kostely, synagogy, kláštery, kaple, zvonice, zvonice, kalvárie, sochy světců na hranicích obcí, kříže u cest, hřbitovy), pomníky (sochy, památníky, pietní hroby) nebo památkové rezervace (městské památkové rezervace, skanzeny).
Zapojte se
Pokud chcete pomáhat v oblasti památkové péče a máte vybranou konkrétní lokalitu, nejprve si rozmyslete, kolik času můžete dobrovolnictví věnovat. Bude se jednat o jednorázovou činnost, nepravidelně se opakující činnost nebo pravidelnou aktivitu? Pečlivě zvažte možnosti dobrovolnické činnosti i své vlastní schopnosti a dovednosti. Mějte na paměti, že převážná část dobrovolnických činností v oblasti památkové péče a obnovy zahrnuje fyzickou práci (úklid, sekání, kácení stromů, hrabání, natírání, zednické práce, výkopové práce, sběr stavebního materiálu, archeologický výzkum pod dohledem archeologa – odstraňování suti, čištění archeologických sond, třídění a mytí archeologických nálezů).
Pokud je vám znám správce nebo majitel objektu, je třeba se s ním spojit a konzultovat s ním možnosti dobrovolnických aktivit. Může se jednat o jednodenní akce, víkendovky s ubytováním nebo tábořením nebo tábory (kratší či delší, národní či mezinárodní, pořádané zejména o letních prázdninách). Při akcích je třeba dodržovat pokyny správce/majitele – pracovní i bezpečnostní.
Co však dělat, pokud místo není aktivně spravováno žádnou organizací – například chcete obnovit zapomenutý hřbitov, zchátralou kapličku nebo křížek u cesty?
Na katastrálním úřadu (online nebo offline) lze dohledat majitele objektu a pozemku. Pomoci s tím může například i obecní úřad nebo farnost. Na základě tohoto zjištění navštivte nebo kontaktujte vlastníka a představte mu svou vizi. Například vyčištění přerostlé zeleně na dávno zapomenutém hřbitově, odstranění odpadků, vztyčení padlých pomníků, oprava oplocení.
Jakmile dostanete zelenou, můžete se pustit do práce. Připravte si potřebné nářadí (pily, sekery, zahradnické nůžky, zahradnické nůžky, lopaty, rýče, krumpáče, pytle na odpadky, kontejner na odstraněné listí) a mějte na paměti, že odstraňování stromů podléhá za určitých podmínek povolení, informujte se předem o aktuálních legislativních požadavcích (zejména v souvislosti s obvodem kmene nebo vegetačním obdobím). Zároveň nezapomeňte zajistit odstranění biomasy nebo odpadu, ty nesmí být ponechány na místě.
Veškerou práci pravidelně dokumentujte. Velmi užitečné budou fotografie zachycující postup prací a konečný stav.
Důležité je také zajistit občerstvení a nápoje pro dobrovolníky. Pokud se budou cítit dobře, rádi přiloží ruku k dílu i příště.
Pokud se vám podařilo revitalizovat určitou plochu nebo objekt (vyčistit od odpadků nebo plevele, opravit nebo natřít), bude nutná i následná péče. V opačném případě dojde k opětovnému zarůstání nebo k jeho jinému poškození. Nezapomeňte proto alespoň jednou měsíčně místo zkontrolovat a pravidelně udržovat.
Pokud je vaše práce úspěšná a chcete o ní informovat okolí, umístěte v oblasti informační tabuli (se souhlasem správce/vlastníka) nebo štítek s QR kódem (s odkazem na sociální sítě nebo web), zapojte obyvatele obce a nezapomeňte využít sociální sítě.
Jak jinak můžete pomoci?
Mnozí správci uvítají pomoc dobrovolníků při organizaci prohlídek pro návštěvníky lokality. Pokud umíte cizí jazyky, možná vás rádi nechají tlumočit pro zahraniční turisty. V neposlední řadě může jít o administrativní pomoc, například při správě webových stránek a sociálních sítí, psaní a překládání textů, třídění a zpracování fotografií nebo grafické úpravě různých letáků a informačních materiálů.