Ukliď v přírodě

Odpadky nebo dokonce nelegální skládky nejsou pro přírodu jen vizuálním problémem. V závislosti na druhu odpadu mohou být ohroženy drobné organismy, ale také podzemní vody a řeky, půda, ovzduší a lidské zdraví. Například plastové lahve nebo sáčky: mechanickým otěrem, působením chemických látek rozpuštěných ve vodě, ale také vlivem měnících se teplot nebo slunečního záření se tento odpad postupně rozkládá na drobné částečky, které se usazují v přírodě, včetně těl živočichů a nás lidí. Dlouhodobý dopad mikroplastů na lidské zdraví vědci teprve zkoumají, ale faktem je, že plasty se stávají stále větším problémem životního prostředí.

Viditelný úspěch po úklidu přírody, kdy lidé vidí vyčištěný úsek řeky nebo odstraněnou skládku, může být motivací i pro ty, kteří se jinak k přírodě tolik nehlásí. A díky setkání při úklidu krajiny mohou pochopit i složitější souvislosti a stát se dlouhodobými dobrovolníky nebo podporovateli sdružení na ochranu přírody. Úklid krajiny je také skvělým způsobem, jak navázat kontakt s místními lidmi, pokud jste skupina mimo konkrétní vesnici nebo město. Společný cíl – vyčistit kus milované přírody – může lidi spojit bez ohledu na jejich věk, postavení nebo jiné charakteristiky.

Stojí úklid za to?

Určitě ano, i když riziko, že se odpad znovu objeví na stejném místě, nelze nikdy snížit na nulu. Stává se, že pokud se někde v přírodě objeví, byť jen malá hromádka odpadků, pro některé lidi je to jako výmluva, že tam přece už odpadky byly a oni jen něco málo přidali. Průměrný člověk se zdráhá vyhodit svůj odpad do čisté přírody, ale připadá mu přijatelné, když ho jen přidá k něčemu, co tam před ním dal někdo jiný.

Zkušenosti ukazují, že dobrým způsobem, jak snížit riziko opakování nelegálního odhazování odpadků, je zapojit do úklidu místní obyvatele, vlastníka pozemku a místní sdružení. To zajistí, že alespoň někdo z místních bude mít podnět k tomu, aby zavolal policii nebo starostu, pokud uvidí, že někdo na místo přivezl odpadky.

Někdy ochránci přírody instalují na místa, kde skládky odpadků vznikají, kamery. To však lze provést pouze za určitých podmínek; nedělejte to na vlastní pěst. Když narazíte na fotografie nebo videa lidí znečišťujících přírodu odpadem, předejte je policii a sami je nešiřte například na sociálních sítích. 

Na co nezapomenout při přípravě úklidu?

Především – méně je někdy více. Zhodnoťte tedy své kapacity, jaký úklid můžete zajistit. Budete potřebovat dostatečně velký kontejner na odpad, možná i na tříděný. Budete také potřebovat dostatečný počet dobrovolníků. Pokud je místo, kde se bude uklízet, daleko od veřejné dopravy, budete muset vymyslet, jak dobrovolníky na místo dopravit. Stejně tak při úklidu většího území nebo řeky musíte myslet na svoz odpadu. Osvědčilo se určit místa, kde se soustřeďují pytle s odpadem, odtud je pak odvážejí například dobrovolníci s autem a přívěsem do velkého kontejneru.

Je nezbytné zajistit, aby

– pytle na odpad (pevné, ale i menší pro děti, případně barevně odlišené pro tříděné plasty) – lze je vyprázdnit do kontejneru a znovu použít

– rukavice (různých velikostí)

– mít pro každou skupinu dobrovolníků dezinfekční prostředky, lékárničku a pitnou vodu

Je příjemné, pokud můžete po brigádě zajistit občerstvení pro všechny dobrovolníky. Například hustá zeleninová polévka, pizza nebo domácí koláče potěší po brigádě malé i velké dobrovolníky. Občerstvení mohou zajistit i místní lidé, kteří se do úklidu málokdy mohou přímo zapojit – například místní senioři nebo klub pro matky s malými dětmi. Originální odměna pro účastníky, například odznak, tričko nebo poděkování, potěší zejména ty, kteří se úklidů neúčastní tak často.

Co uklízet a co přenechat odborníkům?

Obecně se doporučuje uklízet „normální“ komunální odpad nebo nelegální skládky komunálního odpadu. Co přenechat odborníkům? Určitě veškeré nebezpečné odpady, zbytky potravin a zvířat (např. po pytlácích), zdravotnický odpad nebo azbest. Takový odpad zdokumentujte a nahlaste příslušným úřadům, které musí zajistit jeho likvidaci.

Také pokud při úklidu běžného odpadu narazíte na nebezpečný odpad (např. nádoby s olejem, barvami, elektronickým odpadem apod.), nemíchejte jej s ostatním odpadem ve velkém kontejneru. Je třeba jej odvézt do sběrného dvora odděleně.